تاثیر تکنولوژی در صنعت رستوران

technology.jpg

نکته مهم: این مقاله بروز رسانی می شود؛ مطالعه هفتگی این مقاله را فراموش نکنید...
شما می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این مقاله از طریق فرم نظرات در همین صفحه مطرح نمایید.

ورود تکنولوژی به دنیای امروز، تحولی عظیم در سبک زندگی و نوع تعاملات ما ایجاد نموده است. ظهور نرم افزارها و سخت افزارهای جدید باعث شده با ورود به هر مکانی با دنیایی متفاوت مواجه شویم. صنعت رستوران نیز همگام با سایر صنایع دچار تغییرات چشمگیری شده و آینده ی این صنعت دستخوش تغییرات زیادی شده است.
اجازه دهید بخشی از فعالیت یک رستوران را که به روش سنتی اداره می شود را توصیف کنیم:
با ورود مشتری به رستوران نقش پیشخدمت آغاز می شود؛ هدایت مشتری برای انتخاب میز، تحویل منو و یادداشت کردن سفارش، تحویل سفارش مشتری به آشپزخانه، تحویل غذای مشتری و در نهایت ارایه صورتحساب و تسویه مبلغ فاکتور از جمله وظایفی است که یک پیشخدمت باید انجام دهد.
با ورود تکنولوژی و استفاده از نرم افزار رستورانی ، به جز غذای مشتری سایر تعاملات تحت تاثیر قرار می گیرد. مشتری این امکان را دارد تا میز دلخواه خود را به صورت اینترنتی رزرو نماید. ثبت سفارش با استفاده از نرم افزار سفارش گیر تبلت توسط گارسون انجام می شود. ارسال سفارش به آشپزخانه براحتی امکان پذیر است، پرینترهای سیار هم امکان تسویه فاکتور را سر میز مشتری فراهم می نماید.
مواردی که ذکر شد تنها بخش کوچکی از تاثیرات تکنولوژی در این صنعت است.
البته هنوز سیستم انسانی در این چرخه به وضوح دیده می شود ولی آیا درست نیست که بگوییم عملکرد سیستم انسانی ما نیز تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته است؟
باید بدانید ما با مساله مهمی مواجه هستیم، آینده صنعت رستوران متکی بر درک درست سیستم انسانی از تکنولوژی های نوظهور است و حتی با وجود چالش هایی که به همراه آورده از تاثیر بسزای آن نمی توان چشم پوشی کرد.
یکی از موارد دیگری که در حال حاضر اهمیت پیدا کرده است نحوه ارتباط مشتریان و رستوران است؛ تکنولوژی های جدید، فرصت های بیشتری جهت این تعامل فراهم کرده است.
در مدیریت رستوران به روش های قدیمی اگر مشتری از کیفیت غذا یا نوع سرویس دهی راضی نبود زمینه ای برای بیان نظرات خود نداشت و این موضوع نتیجه نامطلوبی برای رستوران در پی داشت ولی در حال حاضر مشتریان می توانند در نظرسنجی شرکت و نظرات خود را ثبت کنند؛ با این روش رستوران از نقاط ضعف خود مطلع و درصدد اصلاح آن بر می آید.
باشگاه مشتریان به رستوران کمک می کند اطلاعات دقیقی از مشتریان خود ثبت نموده و با در نظر گرفتن امتیازات از طریق پنل اس ام اس به مشترکین خود تخفیفات دوره ای ارایه دهد.
از دست دادن مشتری بزرگترین نگرانی مدیران رستوران است. برای یک رستوران تکنولوژی ای سودمند است که بتواند سرعت کار را افزایش دهد و ارتباط با مشتری و سیستم دریافت و پرداخت را تسهیل کند. مشتریان امروز با گذشته بسیار متفاوت اند امروزه دیگر حمل مقادیر زیاد پول کاربرد ندارد؛ رستوران باید از نرم افزار رستورانی استفاده نماید که به سخت افزارهای جانبی و دستگاههای پوز متصل شود.
از آنجا که سنگ بنای یک رستوران فروش آن است؛ اطلاع از گزارش فروش روزانه، مدیریت موجودی انبار، محاسبه سود و زیان، اطلاع از گردش مالی و ... کمک بسیار مناسبی در این زمینه است.
هر تکنولوژی به موازات مزایایی که دارد چالش هایی نیز به همراه دارد اما درک درست از تکنولوژی و آموزش نیروی انسانی کمک می کند تا بیشترین بهره برداری را از آن داشته باشیم.

☑ این مقاله را به اشتراک بگذارید.

Facebook Google LinkedIn Print Telegram
تعداد بازدید : 327

نظرات کاربران

نظرات