تاثیر ورود سرمایه ی برندهای بزرگ بر رستوران های کوچک در بازار ایران

market.jpg

نکته مهم: این مقاله بروز رسانی می شود؛ مطالعه هفتگی این مقاله را فراموش نکنید...
شما می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این مقاله از طریق فرم نظرات در همین صفحه مطرح نمایید.

یک رستوران بزرگ و مجلل را در نظر بگیرید که به تازگی در محله ی شما افتتاح شده است. رستورانی پر زرق و برق که در نگاه اول حس می کنید در طراحی دکوراسیون و نورپردازی و حتی آموزش کارکنان از مشاورین زبده استفاده کرده است؛ این رستوران غذای خوب با قیمت مناسب منطقه و با کیفیت ارایه می دهد و برای رضایت بیشتر مشتریان از روش های جدید برای دریافت سفارش نظیر تبلت گارسون یا کیوسک ثبت سفارش استفاده می کند؛ تجربه نشان می دهد مشتریان برای رفتن به چنین رستوران هایی در صف هم منتظر می مانند.
پشتوانه ی مالی به این رستوران ها این امکان را می دهد که در شرایط مختلف مثل مناسبت ها، فصول مختلف و بنا به شرایط روز، سیاست های خود را تغییر دهند و حتی در رکود اقتصادی، هزینه ها را پذیرفته و بدون کاهش کیفیت به فعالیت خود ادامه دهند، ولی آیا این شرایط برای رستوران های کوچک هم مهیاست؟
شاید این آمار خوشایند نباشد! اما افتتاح هر رستوران بزرگ، شرایط کار برای چهار رستوران کوچک را دشوار می سازد. فروشگاه های زنجیری ای مانند افق کوروش، هفت، جامبو و ... که باعث تعطیلی و واگذاری سوپرمارکت های محلی شده اند نمونه واضح این ادعا می باشد البته در صنفی دیگر.
در این شرایط، رستوران های کوچک در صدد رقابت بر می آیند و سعی می کنند با بالا بردن کیفیت غذا، بهبود شیوه ی برخورد با مشتری و حتی پایین آوردن قیمت، خود را از رکود نجات دهند، ولی آیا این راه درست است؟
رستوران های کوچک چقدر توانایی برای ادامه ی این رقابت را دارند؟
حضور برندها بدین معنی نیست که رستوران های کوچک و متوسط در این شرایط محکوم به شکست هستند؛ راهکارهایی وجود دارد که می تواند به آن ها کمک کند. فراموش نکنید با وضعیت فعلی اقتصاد و کاهش قدرت خرید در جامعه، مسیر حرکت بازار تغییر می کند و مشاغل مبتنی بر فروش بسیار و سود اندک جایگزین فروش اندک و سود بسیار می گردد.
یکی دیگر از مشکلات رستوران های ورشکسته اصرار بر انجام روش های قدیمی و تکراری است! چرا می خواهید هنوز هم با منوی مرغ سوخاری و پیتزای مخلوط و سالاد فصل مشتری جذب کنید؟ در مشاوره به سرمایه گذاران، هنگام تاسیس رستوران همیشه یک سوال کلیدی می پرسم؟ چه چیزی باعث می شود مسیری طولانی را طی کنید تا همراه خانواده ساعتی در یک رستوران غذا بخورید و شاد باشید؟ اگر جواب این سوال را در رستوران رویایی که در ذهن خود ساخته اید یافتید به سوال های بعدی می رسیم.
داشتن یک ایده نو مثل یک معجزه عمل می کند. رستوران هایی هستند که غذاها و طعم های خاص خود را دارند بنابراین در شرایط فعلی بازار هم مشتری دارند.
بگذارید یک مثال بزنم تا ببینیم هنوز هم می توان با سرمایه کم ولی با یک ایده ی جدید محبوب بود. به پیشنهاد دوستان هفته گذشته به رستوران آقاخان میدان نوبنیاد رفتم. جمله ی سر در رستوران توجه من را جلب کرد: "با شرافتم تازگى و سلامت محصولاتم را تضمين ميكنم" به نظرم ایده جالبی بود؛ داخل رستوران با سلیقه و نه چندان گران طراحی شده بود طوری که حسی نوستالژیک را در ذهن ایجاد می کرد. همه چیز توسط مشتری قابل رویت بود و رستوران منویی سالم با قیمتی مناسب ارایه داده بود.
دو نکته در موفقیت این رستوران بیشتر خودنمایی می کرد:
1- تفاوت و خوش فکری
2- سلامت غذا و قیمت مناسب محصول و سود در تعداد فروش بالا
چرا مشتری باید ما را انتخاب کند؟ رستوران های کوچک شرایطی دارند که ممکن است رستوران های بزرگ به دلیل حجم زیاد مشتریان به آن توجه نکنند. بخشی از سرویس دهی وجود دارد که نیاز به صرف هزینه ندارد و آن برخورد گرم و صمیمی با مشتری است، شاید مشتری حسی را در یک رستوران کوچک تجربه کند که به مراتب در رستوران بزرگ احساس نشود.

☑ این مقاله را به اشتراک بگذارید.

Facebook Google LinkedIn Print Telegram
تعداد بازدید : 310

نظرات کاربران

نظرات