بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران

راه‌اندازی یک رستوران یا کافه جدید یک فرایند هیجان‌انگیز است که شامل توجه به برخی تصمیم‌های مهم تجاری قبل از انتخاب مکان مناسب می‌شود. از طراحی منوی عالی تا استخدام کارمندان حرفه‌ای، باید در ابتدا نکات زیادی را در نظر داشته باشید تا کسب‌وکار شما اولین گام‌های موفقیت را به راحتی بردارد. تصمیم مهم دیگری که باید بگیرید این است که آیا در نرم افزار مدیریت رستوران سرمایه گذاری کنید یا نه. اگر تا به حال به تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران توجهی نداشتید، این مقاله را از دست ندهید، چرا که امروزه مدیریت رستوران توسط نرم افزار های فروش به ابزاری اساسی برای بهبود عملکرد و موفقیت کسب‌وکارها تبدیل شده‌اند.

کاربرد نرم افزارها در رستوران

این نرم‌افزارها از جمله ابزارهایی مانند سیستم‌های نقطه فروش (POS)، پلتفرم‌های سفارش و تحویل آنلاین، برنامه‌های رزرو و مدیریت میز، برنامه‌های تعامل و وفاداری با مشتری، مدیریت خرج و مخارج و سود و زیان، و برنامه‌های مدیریت موجودی و زنجیره تأمین هستند .

در ادامه بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران به دیگر کاربردهای نرم افزارها در رستوران می پردازیم:

پلتفرم‌های سفارش و تحویل آنلاین

با افزایش خدمات تحویل غذا، رستوران‌ها به طور فزاینده‌ای از پلتفرم‌های سفارش و تحویل آنلاین استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها به مشتریان امکان می‌دهد منوها را مرور کنند، سفارش‌های خود را به راحتی ثبت کرده و روند تحویل‌ها را به ‌طور یکپارچه دنبال نمایند.

امروزه اسنپ فود یکی از شناخته شده ترین پلتفرم های سفارش آنلاین غذا در ایران است که همراه با ویژگی ارتباط مستقیم با نرم افزار رستورانی حامی، ثبت مستقیم سفارش مشتریان در سیستم فروش رستوران حامی، صفر شدن میزان خطا در انتقال سفارش مشتری به رستوران و افزایش سرعت با حذف کاربر واسط را به ارمغان می آورد.

تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران: برنامه‌های رزرو و مدیریت میز

ماژول مخصوص رزرواسیون و مدیریت میز در کنار نرم افزار فروش شما، به رستوران‌ها این اجازه را می‌دهند تا فرایند رزرو را برای مشتری ساده‌تر کنند. این برنامه‌ها زمان انتظار را کاهش می‌دهند، رضایت مهمانان را بهبود می‌بخشند و ظرفیت رستوران را در ساعات اوج سرویس‌دهی به حداکثر می‌رسانند.

برنامه‌های تعامل و وفاداری با مشتری

برنامه‌های تعامل و وفاداری مشتری با هدف تقویت روابط با مشتریان و افزایش نرخ بازگشت مشتری آنها طراحی شده‌اند. این برنامه‌ها ارائه تخفیف و هدیه، پیشنهادهای شخصی‌سازی‌شده و ویژگی‌های سفارش درون برنامه‌ای را ارائه می‌کنند. همین ویژگی‌ها باعث می‌شوند که جذابیت کاربری برای مشتریان بهبود پیدا کرده و حفظ مشتری برای مدیران آسان‌تر شود.

برنامه‌های مدیریت موجودی و زنجیره تأمین

این برنامه‌ها به رستوران‌ها در ساده‌تر کردن روند ردیابی مواد و موجودی کمک می‌کنند تا سطوح موجودی مواد غذایی را ردیابی کنند، تأمین‌کنندگان را مدیریت کرده و حتی فرایندهای تدارکات را ساده‌سازی نمایند. این برنامه‌ها سطوح موجودی بهینه را تضمین می‌کنند و در عین حال ضایعات را به حداقل می‌رسانند. با این تفاسیر، هزینه‌های مربوط به انبارها یا ذخیره‌سازی بیش از حد را هم کاهش می‌دهند.

بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران
بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران

مزایای و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران

در بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران باید بدانیم که نرم افزار مدیریت امور رستوران، به مدیران اجازه می‌دهد تا انواع کارهایی را که قبلا بخش بزرگی از هزینه‌ها، زمان و نیروی انسانی آنها را به خود اختصاص می‌داد، خودکار، ساده و با حداقل خطا انجام شود . این نرم‌افزارها با بهینه‌سازی و سازماندهی عملیات فروش و تحویل غذا، ساده‌تر کردن روند ردیابی مواد و موجودی، افزایش وفاداری مشتریان، و ساده‌سازی حسابداری، به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا به بهبود عملکرد خود بپردازند و در مقابل رقبا دغدغه کمتری داشته باشند. همچنین، با تسهیل فرآیندهای کاری و کاهش خطاهای انسانی، این نرم‌افزارها به مدیران امکان می‌دهند بیشتر به استراتژی‌های توسعه و رشد کسب‌وکار خود بپردازند.

تکیه بر سیستم‌های دستی ممکن است در ابتدا کارساز باشد اما این فرایندها فضای زیادی برای خطای کاربر باقی می‌گذارند. یک سیستم دیجیتال عملا این خطر را از بین می‌برد و در نتیجه، کارایی شما را افزایش می‌دهد

مزایای دیگری که باید به آن اشاره کنیم هم به شرح زیر هستند:

ساده سازی روند ردیابی ملزومات آشپزخانه

هر کسی که در حیطه رستوران‌داری کار می‌کند، می‌داند که متعادل کردن موجودی چالش بزرگی در این نوع کسب‌وکار به شمار میرود . اگر مواد لازم را در اختیار نداشته باشید، تنها دو گزینه پیش روی خود دارید، یا باید موقتا فروش اقلام منو خود را تا شارژ مجدد متوقف کنید که قاعدتا برای مشتریان تجربه تلخی خواهد بود و یا جهت جلوگیری از روند فروش، مدیریت آسان و بی دردسر انبار رو انتخاب کنید.

افزایش وفاداری مشتری؛ مهم‌ترین تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران

بسیاری از صاحبان رستوران‌ها روی تدوین برنامه‌های وفاداری و تخفیف/کوپن سرمایه گذاری می‌کنند. زیرا این کار به افزایش سود آنها کمک زیادی می‌کند، مشتریان قدیمی در مجموعه از ارزش بالایی برخوردار هستند چراکه آنها در رابطه با تجربه مثبت خود در رستوران شما با دیگران صحبت میکنند و شما با ایجاد ارزش میتوانید اونها رو از مشتریان عادی متمایز کنید، همچنین با در نظر گفتن امتیازات جذاب، مشترکین جدید خود را به مشتریان داعمی تبدیل کنید!

این نرم افزار ها اساسا جهت ایجاد حس خوب و تجربه کاربری بهتر در مجموعه شما کاربرد دارند، به همین جهت شما را در عیب یابی و اصلاح موارد مختلف در رستوران یاری میرسانند.

برنامه‌های وفاداری به مشتریان، به طور مکرر به آنها پاداش می‌دهند که امروزه رستوران‌ها عمدتا از طریق ابزارهای دیجیتالی این نوع ارزش‌ها را ارائه می‌کنند.

این مهم در نرم افزار مدیریت رستوران حامی با استفاده از باشگاه مستریان حامی دست یافتنی شده است و با اتصال به سیستم فروش، بررسی و آنالیز رفتار خرید مشتریان، دسته بندی مشتریان و تعریف برنامه های وفادارای و ارائه راهکارهای جذب مشتریان جدید، باعث شناخت هر چه بیشتر مشتریان وفادار می شود.

ساده سازی روند حسابداری (با کمترین خطا)

مانند هر صنعت دیگری، حسابداری یک بخش ضروری در مدیریت منابع مالی رستوران است. خوشبختانه، پلتفرم‌های نرم‌افزاری یکپارچه‌ای مناسبی وجود دارند که حدس و گمان و کار دستی را از این معادله خارج می‌کنند. این ابزارها به شما امکان می‌دهند که داده‌های مالی را از تمام جنبه‌های کسب‌وکار خود استخراج کنید.

ضمن اینکه طیف وسیعی از مزایای حسابداری را هم به شما ارائه می‌دهند. اگر از آنها استفاده نمی‌کنید، زمان زیادی را صرف اعداد و ارقام خواهید کرد و زمان بسیار کمی را صرف تمرکز بر کسب‌وکار خود می‌کنید. نرم‌افزارهای حسابداری قوی می‌توانند به معنای واقعی کلمه، نجات‌دهنده باشند (به‌ویژه در فصل استرس‌زای مدیریت امور مالیاتی)

جمع بندی مبحث تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران

با بررسی انواع و تاثیر نرم افزارها در مدیریت رستوران، همان‌طور که ملاحظه کردید نرم افزارها طیف وسیعی از مزایا را به مدیر یک رستوران ارائه می‌دهند از جمله: ساده سازی سفارش گیری، وفادار سازی مشتری، صرفه جویی در هزینه و افزایش سودآوری و البته بهبود مدیریت کارکنان.

با تسهیل فرآیندهای کاری و کاهش خطاهای انسانی، این نرم‌افزارها به مدیران این امکان را می‌دهند تا بیشتر به استراتژی‌های توسعه و رشد کسب‌وکار خود بپردازند.